Haftalık Özet #2 Ekonomi Şahlanıyor!

Haftalık özetin 1. si nerede diye sordum ben de merak etme. Şu anda aklıma böyle bir yazı serisi yayınlamak geldiği için ikinci haftadan da başlamış olmamın verdiği yetkiyle 2’den başlıyorum. Yeni yıla başlarken de her gün olduğu gibi konum ekonomi. Ekonomi şahlanıyor şeklinde bir giriş yaptım bakalım şahlanıyor mu?

Evlerin durumu

Bu serinin ilk yazısında çok güzel konulardan başlamayı çok isterdim. Hatta kafamda bir sürü konu da vardı fakat son günlerde yaşanılanlar yine gözleri ekonomiye çevirdi. Konumuz kiralar tabi. 1 senede 3 katına çıkan kiralar sağolsun ev sahipleri yavaştan “alamanyadan yeğenim geleceh evden çıharsan..” lara başladı. İnanılmaz kira artışları birçok insanın belini bükecek evet de evden çıksa başka evler de inanılmaz fiyatlarda. Bir de tabi taşıma ücreti, emlakçı ücreti, yerleştin, fatura ıvır zıvır bir ton kürek iş var. Bir yere kadar hesap kitap yapan artık abuk subuk artışlara bir şey diyemiyor. Birkaç sene önce ev kredisine girmek lazımdı. Cayır cayır para yerken bunları düşünmedik tabi. Aslında düşündük de ekonominin bir sene içerisinde böyle bir uçurumdan yuvarlanacağını nasıl tahmin edelim? Neyse sonuç olarak ev bakıyoruz. 2+1 eve 7bin verirken şimdi 1+1 eve 10bin vereceğim görünen o. Bu fiyat artışları ile aynı oranda maaşlar da artmıyor tabi 🙂 Besin zincirinin en etkisiz elemanları olarak maaşlı çalışan çilesi bu hikayede de devam ediyor.

Arabalar da uçtu gitti

Ev olayından epey önce araba bakmalar vardı. Yavaştan arabaları yenileriz yeni yılda diyorduk. Eylül ayında “en kötü FR alırız” cümlesi şimdi yerini “ya bizim araba güzel aslında, bakımı da geldi bi yaptırdık mıydı devam ederiz” e bıraktı.

Sosyal aktivite mi? O da neymiş!

Bugün sinemaya gittim. Bilet 123tl. Kahve aldım çıkışta içe içe dönerim diye 55tl. Mazotu söylemiyorum bile zaten. Sinemayı da çok severim aslında. Hem hava değişikliği oluyor, biraz gezmiş gelmiş oluyorum hem de bir etkinlik oluyor. Ulan her gidişimde daha fazla para ödemek zorunda mıyım sorusunu sormaktan sıkılacak mıyım göreceğiz.

Aşağı yukarı 10 yıldır bir şekilde sektörde işleniyorum. Part-time olsun, arada freelance olsun bir şekilde çalışıyorum. Son tahlilde telefonunu çıkar diyen bir dayı görürsem ağzına telefonu sokacak seviyedeyim. Asgari ücretli gelen zamlara nasıl halay çekiyor hayret… Üç noktada seviyeli küfürler mevcut. Ekonomi şahlanıyor tabi kimisine göre.

Şimdi aklıma gelen bir şeyi de buraya sıkıştırayım istedim. Madem ekonomi konuşuyoruz. Bizim de bir yerde ekstraları devreye sokma zamanımız geldi de geçti bile. Ekonomi modelimizin aktif pasif sütunlarını canlandırmaya ufak bir link paylaşımı ile başlıyorum. Detaylı tanıtımını yapacağım sonraki yazılarda fakat şimdilik güzel bir not alma programı olduğunu söylesem yeter diye düşünüyorum. Zaten linkten gidip detaylarına bakarsın.

Notion Link

İlerleyen haftalık özetlerde biraz daha düzenli tertipli bir şablonla yazacağım fakat buraya kadar yazınca paylaşayım. Sonuçta belirli içerik üretimi hedeflerim arasında düzenli blog yazımı da mevcut. Şu taşınma işi bi hallolsun sonra her şey düzene oturacak (oturmadı).

Keyifli günler dilerim. Bol bol kitap okuyun.

About Barış Gündüz
Web ve mobil teknolojilere ilgi duyuyorum. Yaklaşık 12 yıldır web geliştirme ve internet reklamcılığı üzerinde çalışıyorum. Web yazılım teknolojileri ve yönetimi konusunda uzmanım. Birçok şirkete teknoloji ve reklamcılık danışmanlığı verdim. Hâlâ bazılarına destek vermeye devam ediyorum. Kendi projelerimle ilgili bazı çalışmalarım var. Çoğu içerik üreticiliği ile ilgili. Projelerimin hepsi Gündüz Medya markası altında toplanmıştır.
Barış Gündüz posts
No comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir