DMCA Nedir? Yayınlarda ve videolarda telif yememek için ne yapmak gerekir?

Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün iki 1996 antlaşmasını uygulayan bir 1998 ABD telif hakkı yasadır. Telif hakkıyla korunan eserlere erişimi kontrol etmeye yönelik önlemleri atlatmayı amaçlayan teknoloji, cihaz veya hizmetlerin üretimini ve dağıtımını kriminalize eder. Vikipedia açıklaması bu.

Yani sucuklu yumurtaya ekmek banacağın zaman yumurtanın, sucuğun, yağın, tavanın, ocağın, gazın, ekmeğin her şeyin parasını ödüyorsan yayınında, videolarında da müzik yayınlayacaksan parasını ödeyeceksin demektir. Öyle bedavaya iş yok.

Aslında uzun süredir Youtube’da bir video yayınladığınızda içerisinde telif hakkı olan bir müzik olduğunda Youtube otomatik olarak telifli müziği işaretliyordu ve o videodan para kazanamayacağını söylüyordu. Twitch üzerinde de telifli kısımların sesi otomatik olarak kesiliyordu.

Son zamanlarda özellikle pandemi döneminde ağırlıklı olarak canlı yayınların paylaşıldığı Twitch’e, kullanıcılar tarafından yüklenen videolarda hak sahiplerinin telif hakkını ihlal eden şarkı kullanımları sebebi ile ihtarlar gelmeye başladı. Twitch de resmi hesabından attığı tweet ile telif hakkı olan müzik kullanımı olan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Videolarda DMCA’dan kaynaklı ilk defa bu kadar yoğun şikayet aldıklarını belirten Twitch, kullanıcılarını koruyacağını belirtti ve bu konuda önlemler almaya başladı. Telif hakkı bulunan videoları tespit edip yayından kaldırmaya başladı.

Kanallarda bulunan klipler için de bir toplu silme aracı sağladı Twitch ve telifli kliplerini kullanıcılardan silmelerini istedi. Bu ihtara uymayan yayıncılar da uyarı aldılar hatta kimilerinin de kanalları banlandı. Hem de süresiz. Görüşmeler nasıl olur, kanallar tekrar açılır mı bilinmez fakat son zamanlarda bu telif hakları konusuna oldukça dikkat etmek gerekiyor. Sonuçta birilerinin emeği var ve bu emek üzerinden onlardan habersiz para kazanamıyor olmanız lazım.

Peki telif yememek için ne yapabilirim?

  • Twitch yayınlarınız sırasında plak şirketinin veya kayıt sanatçısının lisans sözleşmesi olmadan telif hakkıyla korunan müziği çalamazsınız.
  • Canlı yayınlar sırasında bir şarkı çalma izniniz olsa bile, telif hakkıyla korunan müzik içeren, talep üzerine geçmiş yayın videosu (VOD’lar), Öne Çıkanlar veya Klipler dahil olmak üzere önceden kaydedilmiş videoları silmelisiniz. Yeni lisans sözleşmeleri geriye dönük değildir ve siz açıkça izin almadıkça eski videoları kapsamaz.
  • Canlı akışlar sırasında telifli şarkıları kullanmayı bırakın ve herhangi bir lisans sözleşmesinin süresi dolduğunda veya değiştiğinde telif hakkıyla korunan müzik içeren kayıtlı içeriği silin.
  • Bazı sanatçılar, gerçekte yetkileri olmasa da, Twitch akışları sırasında müziklerini kullanmak için halka “izin verebilir”. Bir parçanın lisanslamasından kimin sorumlu olduğunu kontrol ettiğinizden ve önce uygun izni aldığınızdan emin olun.
  • DMCA bildirimleri, bir algoritma başka bir şirkete ait müziği veya diğer medyayı tanıdığında gönderilir. Bu bildirimler yanlışlıkla gönderilebilir, bu nedenle bir karşı bildirim gönderdiğinizden emin olun.

Ya da telifsiz müzikler kullanıp kafan rahat devam yayınlara video yayınlamalara devam edebilirsin. Yayınlarımda ve videolarımda kullandığım telifsiz müzikleri paylaşmak isterim. Sen de rahat rahat kullanabilirsin. Hem de hiçbir ücret ödemeden.

Streambeats

Streambeats, sevdiğim ve takip ettiğim bir içerik üreticisi olan Harris Heller tarafından piyasaya sürüldü. Şimdilik 4 farklı listesi bulunuyor. İleriki dönemlerde daha da artacağını düşünüyorum. Her tarza uygun şarkılar gelecektir mutlaka. Ben en çok Lo-Fi listesini kullanıyorum ama diğer listeler de keyifli, çoğunu dinledim.

https://www.streambeats.com/ üzerinden hem listelere ulaşabilirsin hem de indirebilirsin.

Soundtrack by twitch

Twitch’in kendi çıkardığı bir müzik uygulaması. İçerisinde telifini aldığı, anlaşmasını yaptığı tüm şarkıla mevcut. Güzel bir uygulama bu da. https://www.twitch.tv/broadcast/soundtrack linki üzerinden indirip kullanabilirsiniz. Fakat bu şarkılar indirilip farklı işlerde kullanılmıyor diye biliyorum. Download seçeneğini bilen duyan kullanan haber etsin.

Youtube No Copyright Sounds

Youtube’da da telif hakkı içermeyen, ücretsiz sağlanan müzikler mevcut. O sayfalardan bir tanesinin linkini bırakıyorum : https://www.youtube.com/user/NoCopyrightSounds

Farklı kütüphanelere ve sitelere no copyright sounds/songs gibi aramalar yaparak ulaşabilirsiniz.

Telif hakkından kurtulmanın yolları

About Barış Gündüz
No comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir