Twitch üzerinden para aklama olayı! #temiztwitch

Bir süredir yoğun bir şekilde gündemde olan ve neredeyse tüm yayıncıların hatta içerik üreticilerin tamamının olay hakkında belirli açıklamalarda bulunduğu bir olayla karşı karşıyayız. #temiztwitch hashtagi şu anda hem Türkiye’de hem de dünyada TT olmuş durumda. Peki nedir bu olayın detayları?

Sanırım uzunca bir süredir devam ediyormuş bu olay fakat kısa bir süre önce Twitch datalarının sızdırılmasından sonra iki adet Knight Online yayıncısının kavgası sırasında forumlara düşen üç beş izleniyorsun bu kadar biti sen nerden aldın mevzusuna dönüşen ve daha sonra bu dataların detaylı incelenmesi ile birlikte birçok yayıncının bu işin içerisinde olduğunu ve böyle bir oyuna bulaştıklarını gösteren veriler paylaşılmaya başlandı. Çok tanınmayan küçük yayıncılardan, baya herkesin tanıdığı bildiği esporculara kadar bir sürü insan bu işin içerisinde yer almış. Genel olarak savunmalar arasında “ben böyle bir şey olduğunu bilmiyordum, anonim bit sandım”, “ben Twitch’e bildirdim onların sorunu benim değil” vb cümleler var. Tabi kimin doğruyu söylediği kimin milleti kandırmaya çalıştığı yakında ortaya çıkar çünkü iş yargıya taşınmak üzere. Mecliste bu konunun konuşulacağı bildirildi. Konu ile alakalı birkaç tweet paylaşmak isterim :

Olayların gelişimi hakkında bilgiler paylaşmış arkadaş.
Olayın meclise taşındığı hakkında bir tweet.

Twitch’in en büyük ve en eski yayıncılarından Jahrein de bu konu hakkında uzunca bir açıklama ile yaptığı yayında detayları anlattı ve tüm içerik üretimi camiası #temiztwitch ile tepkilerini ortaya koydu. Konu aslında Twitch tarafından herhangi bir işlem yapılmaması, isteklere dönüş olmaması ve Türkiye tarafına hiçbir desteğin sunulmaması. İşin hukuki boyutunun yanında Twitch gibi büyük bir platformun yayıncılarına bu kadar ilgisiz davranması, umursamaması ve işin boyutlarının buralara gelmesi herkesi oldukça kızdırmış durumda. Bakalım önümüzdeki günlerde, aylarda neler yaşanacak. Jahrein’in yayınını da detaylı olarak izleyebilirsiniz, onu da aşağıya bırakıyorum :

About Barış Gündüz
Web ve mobil teknolojilere ilgi duyuyorum. Yaklaşık 12 yıldır web geliştirme ve internet reklamcılığı üzerinde çalışıyorum. Web yazılım teknolojileri ve yönetimi konusunda uzmanım. Birçok şirkete teknoloji ve reklamcılık danışmanlığı verdim. Hâlâ bazılarına destek vermeye devam ediyorum. Kendi projelerimle ilgili bazı çalışmalarım var. Çoğu içerik üreticiliği ile ilgili. Projelerimin hepsi Gündüz Medya markası altında toplanmıştır.
Barış Gündüz posts
No comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir